Nagų sveikata ir estetinė išvaizda yra svarbi ne tik dėl grožio, bet ir dėl bendros sveikatos būklės. Tinkamai prižiūrimi nagai gali apsaugoti nuo įvairių infekcijų ir kitų sveikatos problemų. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančias nagų problemas, jų priežastis ir galimus sprendimo būdus.

Dažniausios nagų problemos ir jų priežastys

  1. Onicholizė: Onicholizė yra būklė, kai nago plokštelė atsiskiria nuo nago guolio, sukurdama tarpą, kuriame gali kauptis nešvarumai ir mikroorganizmai. Šią būklę gali sukelti įvairūs veiksniai, tokie kaip:
    • Traumos ar mechaniniai pažeidimai, pavyzdžiui, netinkamai atliekamas manikiūras. Cheminių medžiagų poveikis, įskaitant agresyvius valiklius ar prastos kokybės nagų priežiūros priemones. Vidiniai veiksniai, tokie kaip vitaminų ar mineralų trūkumas, odos ligos ar sisteminės sveikatos problemos.
    Norint išvengti onicholizės, svarbu vengti nagų traumų, naudoti kokybiškas nagų priežiūros priemones ir rūpintis bendra sveikata.
  2. Paronichija: Paronichija yra odos aplink nago kraštą (apynagės) uždegimas arba infekcija. Ji gali būti ūminė arba lėtinė:
    • Ūminė paronichija: dažniausiai sukelta bakterijų, pasireiškia staigiu skausmu, paraudimu ir patinimu aplink nagą. Gali atsirasti po manikiūro, ypač jei buvo pažeista oda aplink nagą.Lėtinė paronichija: dažniausiai susijusi su nuolatiniu drėgmės poveikiu, dirginančiomis medžiagomis ar odos ligomis. Pasireiškia ilgalaikiu odos aplink nagą patinimu ir paraudimu.
    Gydymas priklauso nuo priežasties: bakterinės infekcijos atveju gali prireikti antibiotikų, o grybelinės infekcijos atveju – priešgrybelinių vaistų.
  3. Nagų grybelis (Onichomikozė): Nagų grybelis yra dažna infekcija, kurią sukelia grybeliai, pažeidžiantys nagų plokštelę. Simptomai apima nagų spalvos pasikeitimą, sustorėjimą ir trapumą. Rizikos veiksniai:
    • Ilgalaikis nagų lakavimas ar gelinis manikiūras, ypač jei naudojamos nekokybiškos priemonės arba nesilaikoma higienos normų. Dažnas buvimas drėgnoje aplinkoje. Sumažėjęs imunitetas.
    Gydymas gali apimti vietinius ar sisteminius priešgrybelinius vaistus, priklausomai nuo infekcijos sunkumo.
  4. Nago pelėsis: Nago pelėsis atsiranda, kai po nago plokštele kaupiasi drėgmė, sudarydama palankias sąlygas bakterijoms daugintis. Tai gali įvykti dėl:
    • Netinkamai atlikto manikiūro ar pedikiūro. Nago traumos ar onicholizės, kai po nagu susidaro ertmė.
    Gydymas apima pažeistos nago dalies dezinfekciją ir specialių priešgrybelinių priemonių naudojimą. Svarbu laiku imtis priemonių, kad būtų išvengta infekcijos plitimo.
  5. Banguoti ir lūžinėjantys nagai: Nagų paviršiaus nelygumai, banguotumas ar lūžinėjimas gali rodyti:
    • Vitaminų ir mineralų trūkumą, ypač kalcio, cinko ar B grupės vitaminų.Netinkamą manikiūrą ar agresyvų cheminių medžiagų poveikį. Vidaus organų ligas ar hormoninius sutrikimus.
    Norint sustiprinti nagus, rekomenduojama subalansuota mityba, apsauga nuo cheminių medžiagų ir tinkama nagų priežiūra.
  6. Nagų spalvos ir formos pokyčiai: Nagų spalvos ar formos pokyčiai gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas.

Šaltiniai: https://bioklinika.lt/ligos/nagu-grybelis/

https://iderma.lt/odos-ligos/nagu-psoriaze-simptomai-gydymas/